Ruske snage su isključile nuklearnu elektranu Černobilj iz nacionalne električne mreže, objavila je ukrajinska državna energetska kompanija Ukrenergo, a prenosi Index.
Nuklearna elektrana Černobilj, koju su prošle sedmice zauzele ruske snage, sad je bez struje.
„Zbog vojnih aktivnosti ruskih okupatora nuklearna elektrana u Černobilju je potpuno isključena iz električne mreže. Nuklearna elektrana je bez struje. Vojne akcije su u toku i zbog njih nema mogućnosti obnavljanja snabdijevanja strujom. I grad Slavutič je ostao bez struje”, navodi se u saopštenju Ukrenerga.
Nuklearka Černobilj nije aktivna, no ona i dalje zahtijeva dnevno upravljanje nekoliko hiljada zaposlenika, piše BBC. Britanski medij prenosi i da nuklearni stručnjaci ističu kako je opasnost te nuklearke za javno zdravlje manja jer ona nije aktivna.
S obzirom na to da je Černobilj ostao bez električne energije, to bi moglo onemogućiti hlađenje potrošenog nuklearnog goriva i zbog toga postoji rizik da radioaktivne čestice završe u vazduhu, objavio je Ukrenergo.
Energoatom, ukrajinska državna kompanija koja upravlja svim nuklearkama u zemlji, objavila je da se u Černobilju nalazi oko 20.000 potrošenih šipki nuklearnog goriva, za čije hlađenje je potrebna struja.
Zagrijavanje potrošenog nuklearnog goriva „moglo bi dovesti do oslobađanja radioaktivnih supstanci u okolinu”, poručio je Energoatom.
„Radioaktivni oblak vjetra bi ih mogao oduvati u druge regione Ukrajine, Bjelorusije, Rusije i Evrope”, navodi se u saopštenju.
Ukrajinski ministar energetike Herman Halušenko danas je rekao da ukrajinske vlasti ne znaju koliki su nivoi radijacije oko nuklearne elektrane Černobilj jer nemaju podataka o tome što se tamo događa otkad su nuklearku zauzele ruske snage.
Ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmitro Kuleba zatražio je hitno primirje kako bi se omogućile popravke i kako bi se uspostavila opskrba Černobilja električnom energijom.
Kako javlja Associated Press, u Černobilju su zbog nestanka struje upaljeni dizelski generatori struje.
Ukrenergo je objavio da, prema podacima nacionalnog nuklearnog regulatora, dizelski generatori imaju goriva zs 48 sati. „Bez struje parametri nuklearne i radijacijske sigurnosti ne mogu biti kontrolisani”, objavio je Ukrenergo.
To nije jedini problem u kojem se ova nuklerana elektrana trenutno nalazi. Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) objavila je da je u elektrani konstantno na dužnosti oko 210 tehničara i radnika osiguranja jer pod ruskom kontrolom nije bilo zamjene smjena, prenosi RTL.
Imaju hrane i vode, ali njihova situacija je sve gora. Osim toga, IAEA više nema kontakt sa sistemima za monitoring koji prate nuklearni materijal u elektrani.
„Duboko sam zabrinut zbog teške i stresne situacije s kojom su suočeni zapsoleni u nuklearnoj elektrani Černobilj i potencijalnih rizika za nuklearnu sigurnost”, rekao je glavni direktor IAEA-e Rafael Grosi.
Černobilj, poprište velike nuklearne nesreće 1986. koja je potresla svijet, i dalje čuva radioaktivni otpad.
Evropska organizacija za nuklearna istraživanja u Ženevi (CERN) odlučila je u utorak suspendovati Rusiji posmatrački status do daljnjega zbog invazije na Ukrajinu.
„CERN neće ulaziti u bilo kakvu novu suradnju s Rusijom i ruskim institucijama do daljnjega”, objavila je organizacija.
Vijeće CERN-a je ipak izrazilo podršku ruskim naučnicima koji su osudili ruski rat u Ukrajini.
CERN ima 23 države članice, pridružene članice, među kojima je Ukrajina, te posmatrače.
Pridružene članice plaćaju doprinose, mogu dijelom koristiti CERN-ovu infrastrukturu i zastupljene su u odborima, ali nemaju glasačka prava.
Među posmatračima su Rusija, SAD i Japan koji naučno surađuju s CERN-om.
Prošle sedmice su ruske snage zauzele i nuklearku Zaporižjie, najveću nuklearnu elektranu u Evropi. Tamo se nalazi oko 400 ruskih vojnika, rekao je ukrajinski ministar Halušenko.
Ranije je portparolka ruskog ministarstva vanjskih poslova rekla da Zaporižije “funkcioniše normalno”.