Po strani svo nesuvislo guslanje o uzrocima ovih krimena, da li se radi o “zapadnim vrijednostima” (satanizam, LGBT, tolerancija svega i svačega, ateizam, komercijalni zabavni medijski programi…) ili “istočnim vrijednostima” (kultura nasilja nad drugačijima i slabijima, kleronacionalistički radikalizam, kultovi ratnih zločinaca) mislim da ćemo morati da se suočimo sa par bolnih, međusobno povezanih, istina:
INFORMACIJE: Porodice i najbliža društvena okruženja nisu više dominantni izvori informacija o životu i životnim vrijednostima za djecu u odrastanju, već agresivni multimedijalni i teško provjerljivi sadržaji koji se brzo šire internetom i digitalnim platformama. I koje više ne kontrolišemo, a pitanje je da li im možemo parirati nekim alternativnim sadržajem.
EMOCIJE: Odnos prema životu i smrti, porodici, braku ili seksualnosti, strahovi i očekivanja, i sve ostale stvari koje smatramo dijelom tradicionalne kulture življenja i društvenog organizovanja – se suštinski mijenjaju, a mi o tome pojma nemamo, niti naše intelektualne elite uopšte o tome razgovaraju. Tranzicija je opasna – i djeca na to uglavnom reaguju ili nasiljem ili povlačenjem u sebe, i samo je pitanje vremena kada će koje dijete proći kroz neku od tih faza, dok se ne formiraju kao ličnosti. Bez obzira da li se radi o omladini koja ide na litije ili na ljetnje rejv festivale ili na belvederske skupove ili na kafu u Njegoševoj.
POLITIKA: Ekonomska struktura uništava i posljednje obrise tradicionalnih porodica kao zona ličnih sigurnosti – što zbog prirode poslova, što zbog vremena koje za sobom povlače, što zbog nedovoljnih primanja. Istovremeno, setom katastrofalnih strateških socijalnih politika – porodice su ostavljene bez suštinske podrške, dok se ono malo preostalih socijalnih servisa guši u prepisanim procedurama za čije sprovođenje nemamo ni znanja niti resursa. Pravosuđe tradicionalno reaguje sporo, neadekvatno i zakašnjelo. Što se tiče političkih ili građanskih platformi, koje treba da građanima ponude neko rješenje za sve ovo… očigledno imaju pametnija posla, jer ideja sigurno nemaju.
Svako teško vrijeme, a naša su vremena uglavnom bila teška, preživljavali smo zahvaljujući solidarnosti koja je vjekovima utvrđivana u vezama između porodica i prijatelja, zahvaljujući nesebičnom požrtvovanju i ljubavi za one najbliže i zahvaljujući pregalaštvu narodnih tribuna. I dalje vjerujem da solidarnost, požrtvovanje i ljubav kod nas i dalje postoje u velikom omjeru, samo je ostalo pitanje da li će oni koji se kandiduju za narodne predvodnike konačno početi da se bave problemima ovog društva.
Ima li sta ljepse nego vidjet sve Nacije i Vjere da se postuju i slazu?! Da mirno zive, saradjuju pa i pomazu se. Vjerovali ili ne tako je u sve gradove sirom Evrope i dalje pa zasto nemoze (a moglo je) kod Nas? Ugledajmo se na kvalitete drugih ako vec nemozemo da ih izmislimo a mozemo i to!